Menu

Lubczyk
Opis
Według ludowych wierzeń ma miłosną moc. Świetnie komponuje się z owocami morza. Niezastąpiony w rosołach i bulionach. Dobrze smakuje także solo w formie kremu i pesto. Świeży lubczyk dodaj do wywaru na białym winie – podawaj z mulami.

Właściwości i działanie:
Uśmiechnięty, rozpalający zmysły lubczyk ma bujną fryzurę. Pochodzi z dobrej rodziny Selerowatych, więc łakoma z niego partia. Smak ma wyrobiony, zdecydowany, mocno aromatyczny, lekko gorzki. Naturę ma raczej chłodną choć ciągnie go do cieplejszego klimatu. Dużo w nim miłości, szczególnie do chlorofilu i słońca. Dlatego też oczyszcza i odtruwa – po prostu i zwyczajnie lubi, jak się go lubi.
Lubczyk zbliża ludzi, obejmuje, zachęca do pocałunków. Jest kochliwy, lubi dotykać skóry. Można poszatkować bardzo drobno jego świeże liście, zmieszać z dobrym olejem kokosowym i wcierać w skórę skłonną do wyprysków lub o nierównym kolorycie. Gwarantuję że sprawdzi się w tej roli idealnie, będąc przy okazji delikatnym i pachnącym towarzyszem.
Ze zwykłej zupy wydobędzie jej wdzięk i głęboki aromat, sprawi że rozkwitnie na talerzu. Rozgrzeje serce i nerki, wzmocni krążenie krwi, dotleni ją i wzbogaci choćby o witaminę C, wapń, potas, cynk i magnez.  Gorzkawy smak pobudzi wątrobę i woreczek żółciowy do pracy, wspierając tym samym układ trawienny. Rozrusza energię płuc, chętną do zastoju – ciekawy przy nieżytach górnych dróg oddechowych. Wprawia w dobry nastrój . Ba! uważany jest nawet za afrodyzjak. Najlepszy świeży, zerwany prosto z doniczki - odda swoje lotne olejki temu, kto pierwszy wyciągnie do niego serdeczną dłoń. Jego delikatnie chłodna natura znakomicie zwalcza stany zapalne, szczególnie układu moczowego i jelit. Pan Lubczyk poleca się wtedy garściami. Można go jeść na surowo, gotować lub pić w naparach. Działa rozkurczowo, moczopędnie  i wspomagająco przy kłopotach z żołądkiem lub jelitami. Tost z grillowaną brzoskwinią, pieprzem i świeżym lubczykiem – to dopiero coś!

Polecany do
Makarony
Zupy
Zupy
Warzywa
Warzywa
Sałaty
Sałaty
Ryby
Wołowina
Wołowina
Jagnięcina
Wieprzowina
 
 

Kontakt z nami

Baziółka
by Swedeponic Polska Sp z o.o.
Kraśnicza Wola 41
05-825 Grodzisk Mazowiecki
Polska

Zadzwoń

+48 22 755 79 79

Napisz

kontakt@baziolka.pl

Nasza oferta

Świeże zioła

Polecamy

Tomek Jakubiak Lokalnie

Media Społecznościowe

Facebook  

Informacje

Polityka prywatności (RODO)